MENÜ
İstanbul 11°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
2030 SÜRDÜRÜLEBİLİR HAVACILIK YAKITI HEDEFİ
Havacılık Haberleri
14 Kasım 2023 Salı 15:58

2030 SÜRDÜRÜLEBİLİR HAVACILIK YAKITI HEDEFİ

Singapore Airlines ve SCOOT, 2030 yılına kadar toplam yakıt ihtiyaçlarının %5'inde sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanma hedefi koydu

SIA Group çatısı altındaki iki hava yolu olan Singapore Airlines (SIA) ve Scoot, bugün 2030 yılına kadar toplam yakıt gereksinimlerinin %5'ini sürdürülebilir havacılık yakıtlarıyla (SAF) sağlama hedeflerini açıkladı.

Gruptan yapılan açıklamada, “Sürdürülebilir yakıtlar, geleneksel jet yakıtına kıyasla karbon emisyonlarını yaşam döngüsü bazında %80'e kadar azaltma potansiyelleri göz önüne alındığında, havayolu endüstrisi için önemli bir karbondan arındırma koludur. Bu da sürdürülebilir havacılık yakıtını hava yolu grubumuzun 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefi açısından kritik hale getirmektedir.” denildi.

Singapore Airlines CEO’su Goh Choon Phong konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu karar, hava yolu grubumuzun sürdürülebilirlik yolculuğunda önemli bir kilometre taşıdır. Sürdürülebilir yakıtların daha fazla kullanılması, yeni nesil uçaklara sürekli yatırımımızı ve daha yüksek operasyonel verimliliğimizi içeren karbondan arındırma stratejimizde önemli bir kaldıraç olacaktır. Bu adım bizi net sıfır karbon hedefimize yaklaştıracaktır.

Ancak bunu tek başımıza yapamayız. Hepimizin kolektif sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşabilmesi için hem Singapur'da hem de dünya genelinde ortaklar ve paydaşlarla daha derin iş birliğine ihtiyaç var. Havayolu endüstrisinde daha fazla sürdürülebilir yakıt üretimi ve kullanımının yanı sıra diğer karbondan arındırma girişimlerini desteklemek için birlikte çalışma fırsatlarını bulmaya devam edeceğiz."

Sürdürülebilir havacılık yakıtlarını satın alma fırsatları konusunda yakıt tedarikçileriyle görüşmelerin devam ettiği belirtildi. Son birkaç yıldır grup, SAF'ın daha fazla tedarik edilmesini ve benimsenmesini destekleyecek operasyonel ve ticari hususları daha iyi anlamak için hem Singapur'da hem de dünyanın dört bir yanındaki ortaklarıyla yakın iş birliği içinde çalışıyor. Sürdürülebilir havacılık merkezi olma planını geliştirmek üzere Singapur Uluslararası Danışma Paneli'nin (IAP) bir üyesi olan Singapore Airlines, ülkenin havacılık sektörü için karbondan arındırma yol haritasının geliştirilmesinde aktif rol oynuyor.

Grup, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'ni (IATA) ve diğer paydaşları, çeşitli SAF hesaplama yöntemlerinin temel ilkeleri üzerinde anlaşmaya varma çabalarında destekliyor. Bu girişim, SAF kullanımından kaynaklanan emisyon azaltımlarının güvenilir bir şekilde takip edilebilmesi, kontrol edilebilmesi ve hesaplanabilmesi konusunda paydaşlar arasında güveni artıracak.

Singapore Airlines, 2017 yılında Singapur Sivil Havacılık Otoritesi (CAAS) ile ortaklaşa, San Francisco'dan Singapur'a, SAF kullanımını, yakıt tasarruflu uçakları ve optimize edilmiş uçuş operasyonlarını içeren 12 yeşil paket uçuş gerçekleştirdi.

2020 yılında Singapore Airlines, Stockholm ile Moskova arasındaki uçuşlarında havalimanının yakıt hidrant sistemi aracılığıyla jet yakıtı ve SAF karışımını harmanlamak için Stockholm'ün Swedavia Havaalanı ile bir yıllık ortaklık yaptı. Bu ortaklık, grubun yenilenebilir yakıtların lojistiği ve tedariki konusundaki anlayışını geliştirdi.

Eylül 2023'te Singapore Airlines, CAAS ve GenZero[1], 20 aylık bir SAF pilot çalışmasını tamamladı. Bu kapsamda 1.000 ton SAF ithal edildi, Singapur'da harmanlandı ve hem Singapore Airlines hem de Scoot uçuşlarında Changi Havalimanı'nın yakıt hidrant sistemi aracılığıyla kullanıldı. Güvenilir bir endüstri standardı olan Sürdürülebilir Biyomateryaller Yuvarlak Masası[2] (RSB) aracılığıyla 1.000 SAF kredisi oluşturuldu ve bu, yaklaşık 2.500 ton karbondioksit azaltımına eşdeğer bir miktarı temsil ediyor. Krediler, yeni ortaya çıkan bir SAF endüstrisinin gelişimini desteklerken aynı zamanda karbon ayak izlerini azaltmanın bir yolu olarak şirketlerine sunuldu.

Pilot çalışma, Singapur'un sürdürülebilir yakıtlara yönelik operasyonel hazırlığını yeniden teyit etmesinin yanı sıra SAF kredilerindeki işlemlerin güvenilir ve şeffaf bir şekilde yürütülebileceğini doğruladı. Singapore Airlines, şirketler arasında SAF konusunda farkındalığı ve desteğini artırmak, Rezervasyon ve Talep sisteminin güvenilirliğini oluşturmak ile SAF'ın benimsenmesini hızlandırma çabalarını teşvik etmek için öğrendiklerini sektör ortaklarıyla paylaşıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Haber Air