MENÜ
İstanbul 25°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ABD, EL KAİDE LİDERİNİ BALKONDA ÖLDÜRDÜ
Dünyadan
2 Ağustos 2022 Salı 13:14

ABD, EL KAİDE LİDERİNİ BALKONDA ÖLDÜRDÜ

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA, bir Taliban yöneticisinin Kabil'deki evinde saklandığı belirlenen Eymen el Zevahiri'yi drone'dan ateşlenen Hellfire füzeleriyle vurdu. Kameralar karşısına geçen ABD Başkanı Biden, "Bu terörist lider artık yok" dedi. Taliban saldırıyı doğruladı.

ABD, terör örgütü El Kaide'nin lideri Eymen el Zevahiri'yi Afganistan'da silahlı insansız hava aracından ateşlenen füzeyle öldürdü. Dünya, Zevahiri'nin öldürüldüğünü gece yarısı 00.27'de Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının 'acil' koduyla geçtiği haberle öğrendi.

AP, ABD'nin hedef aldığı ismin dünyanın en çok aranan teröristleri listesinde ilk sırada yer alan Eymen el Zevahiri olduğunu duyurdu. Beyaz Saray, Pazartesi akşamı Afganistan'da başarılı bir anti-terör operasyonu gerçekleştirildiğini ve Başkan Joe Biden'ın kameraların karşısına geçeceğini açıkladı. Yerel saatle 19.30'da basın toplantısı düzenleyen ABD liderinin açıklamalarını, tüm televizyonlar canlı yayınla ekrana getirdi. Joe Biden, "Adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok" deyip ekledi:

"Başkan Bush, Obama ve Trump dönemlerinde bıkıp usanmadan Zevahiri’yi aradıktan sonra, istihbarat ekibimiz bu yılın başlarında Zevahiri’nin yerini tespit etti. Aile üyeleriyle yeniden bir araya gelmek için Kabil'in merkezine taşınmıştı. Bu görev dikkatle planlandı, diğer sivillere zarar verme riskini titizlikle en aza indirdi ve bir hafta önce, koşulların uygun olduğu söylendikten sonra, onun işini bitirmek için son onayı verdim ve görev başarılı oldu.”

Eymen el Zevahiri

Afganistan'daki drone saldırısının Pazar günü öğleden sonra başkent Kabil'de düzenlendiği belirtiliyor. Beyaz Saray, öldürülen kişinin Zevahiri olduğu doğrulanıncaya kadar bir açıklama yapmadı.

Silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısının CIA tarafından gerçekleştirildiği ve sahadaki bir Amerikan ekibinin de destek verdiği belirtiliyor.

BALKONDA VURULDU

11 Eylül saldırılarını planlayan ve koordine eden ‘El Kaide’nin beyni’ olarak bilinen terör örgütü liderinin yeri, altı ay önce belirlendi. Üst düzey istihbarat yetkilisine göre, El Kaide lideri Zevahiri'nin öldürüldüğü ev üst düzey Taliban lideri Siracedden Hakkani'nin danışmanlarından birine ait.

Zevahiri(solda)

Uluslararası haber ajanslarına konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi ise, Zevahiri'nin Kabil'de bir evin balkonunda drone'dan fırlatılan füzeyle hedef alındığını söyledi.

MENZİLİ 8 KM

Başkent Kabil'in merkezindeki Şerpur semtinde vurulan evin ilk fotoğrafları yayınlandı. CIA'in drone'undan, tıpkı Haziran ayı sonunda Suriye'de Hurras el Din örgütünün lideri Ebu Hamza el Yemeni'nin vurulduğu iki füze ateşlendi. Söz konusu Hellfire (Cehennem ateşi) adlı füzenin menzili sekiz kilometre.

EN SON NİSAN AYINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Ölümüyle ilgili çok sayıda söylentinin yıllardır tekrarlandığı Eymen el Zevahiri, son olarak Nisan ayında yayınlanan bir videoda görünmüştü. Söz konusu görüntü, El Kaide liderinin hayatta olduğunun ilk kanıtıydı.

TALİBAN SALDIRIYI DOĞRULADI

New York Times gazetesi, Ağustos 2021'de Afganistan'dan çekilen ABD'nin ilk kez bir saldırı düzenlediğini hatırlatıyor. Afganistan'da iktidarı elinde bulunduran Taliban yönetimi bir hava saldırısını doğruladı ancak Zevahiri ya da diğer ölümlere ilişkin bir bilgi vermedi. Saldırıyı güçlü bir şekilde kınayan Taliban, drone'dan ateşlenen füzenin Afganistan'dan Amerikan güçlerinin çekilmesini sağlayan anlaşmaya aykırı olduğunu savundu.

KÜÇÜK BİR EVDE SAKLANIYORDU

El Kaide liderinin öldürülmesi, beklendiği gibi dünya medyası tarafından manşetten veriliyor. New York Times, 'ABD drone saldırısı El Kaide'nin başı Eymen el Zevahiri'yi öldürdü' derken, Washington Post 'Usame bin Ladin'in varisi' tanımlamasını yaptı.

BBC, 'ABD El Kaide liderini drone saldırısıyla öldürdü' başlığını tercih etti, Al Jazeera 'Zevahiri: Kahire'deki klinikten El Kaide liderliğine' başlıklı bir biyografiye yer verdi.

CNN International 'Joe Biden ve ekibi dünyanın en çok aranan teröristini öldürmeye nasıl karar verdi?' başlıklı haberinde Beyaz Saray'daki Durum Odası'nda yaşananların ayrıntılarını aktardı.

The Wall Street Journal gazetesi, Eymen el Zevahiri'nin Kabil'in merkezindeki küçük bir 'güvenlikli evde' saklandığını yazdı.

İngiliz The Telegraph gazetesi, Usame bin Ladin'in sağ kolunun 20 yıllık kaçışının son bulduğu yorumunu yaptı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Haber Air