MENÜ
İstanbul 21°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
pegasus
ABD KAYIP F-35'İNİN PEŞİNDE!
Dünyadan
18 Eylül 2023 Pazartesi 20:19

ABD KAYIP F-35'İNİN PEŞİNDE!

Pilotunun paraşütle atlayıp kurtulması ile izini kaybettiren F-35 savaş uçağı, ABD'li yetkilileri alarma geçirdi. Yetkililer kayıp savaş jetini bulmak için halktan yardım isterken pilotun neden uçaktan atladığı araştırılıyor.

PİLOT ATLAYIP KURTULDU, UÇAK NEREDE BİLİNMİYOR

ABD'li askeri yetkililer, yaşanan bir 'aksilikten' sonra pilotun paraşütle atladığı ve Güney Carolina üzerinde izini kaybettiren F-35 savaş uçağının bulunması için halktan yardım istedi.

Pazar günü öğleden sonra Kuzey Charleston üzerinde uçuş yapan, Beaufort 501 numaralı Deniz Saldırı Filosu'na bağlı ait Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş jetinin pilotu saat 14:00 sularında uçaktan paraşütle atladı. İsmi açıklanmayan pilotun yere indikten sonra yerel bir hastaneye kaldırıldığı ve durumunun stabil olduğu açıklandı. F-35 savaş uçağının akıbeti ise bilinmiyor.

YETKİLİLER HER YERDE KAYIP UÇAĞI ARIYOR

Charleston Üssü'nden Kıdemli Başçavuş Heather Stanton, kayıp uçağın yörüngesine dayanarak, F-35 Lightning II jetini arama çalışmalarının Moultrie Gölü ve Marion Gölü'ne odaklandığını söyledi. Her iki göl de Kuzey Charleston'ın kuzeyinde yer alıyor.

NEDEN OLDUĞU BİLİNMİYOR

Yetkililer, pilotun uçaktan neden atladığının hala araştırıldığını vurgularken Stanton, kötü hava koşullarının ortadan kalkmasının ardından Güney Carolina Emniyet Müdürlüğü'nden bir helikopterin de kayıp uçağı arama çalışmalarına katıldığını duyurdu.

Charleston Hava Kuvvetleri Üssü’nden yapılan açıklamada, “Charleston Hava Kuvvetleri Üssü ve Beaufort Deniz Piyadeleri Hava İstasyonu (MCAS Beaufort SC) personeli, F-35B Lightning II jetinin karıştığı bir kazaya müdahale ediyor. Pilot fırlatma koltuğuyla güvenli bir şekilde uçaktan atlamış ve durumu stabil olarak yerel bir tıp merkezine nakledilmiştir. Acil müdahale ekipleri halen F-35'in yerini tespit etmeye çalışmaktadır. Çalışmalar devam ederken halktan askeri ve sivil yetkililerle iş birliği yapmaları istenmektedir. Kurtarma ekiplerine yardımcı olabilecek herhangi bir bilgiye sahipseniz, lütfen JB Charleston Üssü Savunma Operasyonları Merkezini arayın” denildi.

"NASIL OLUR DA BİR F-35'İ KAYBEDERSİNİZ?"

Yerel kongre üyesi Nancy Mace olaya tepki göstererek, "Nasıl olur da bir F-35'i kaybedersiniz? Nasıl olur da bir takip cihazı olmaz? Halktan ne istiyoruz, jeti bulup bize teslim etmelerini mi?" dedi.

F-35 SAVAŞ UÇAĞI

Lockheed Martin tarafından üretilen bu savaş uçaklarının F-35A, F-35B ve F-35C olarak 3 farklı modeli bulunuyor. Lockheed Martin’in yayımladığı listede, F-35A’nın birim maliyeti 77.9 milyon dolar, F-35B’nin 101.3 milyon dolar, F-35C’nin ise 94.4 milyon dolar olarak belirtiliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Haber Air