MENÜ
İstanbul 22°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ABD’Lİ SENATÖRDEN ÇOK SERT F-35 ÇIKIŞI
Savunma
17 Haziran 2022 Cuma 18:01

ABD’Lİ SENATÖRDEN ÇOK SERT F-35 ÇIKIŞI

Türkiye ile NATO arasında son dönemde yaşanan Finlandiya-İsveç anlaşmazlığı devam ederken ABD'den dikkat çekici bir açıklama geldi. ABD medyasına konuşan ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith, Türkiye'nin F-35 programına katılmasının gündemde olmadığını dile getirdi.

ABD’li Demokrat siyasetçi Adam Smith, katıldığı bir etkinlikte gündemi değerlendirerek Türkiye’nin yeniden F-35 programına dahil olmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Amerika merkezli dijital dergi Breaking Defense’in aktardığı haberde Smith, ABD’nin gündeminde böyle bir durumun olmadığını dile getirdi.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı olan Smith, NATO gerilimi sonrasında Türkiye’nin F-35 programına dahil olabileceğine dair iddia ve açıklamalara yanıt verdi. Smith, “Türkiye, F-35 programına geri dönmüyor” dedi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması sonrasında Türkiye, ABD’nin eski başkanı Donald Trump döneminde F-35 programından çıkarılmıştı. Fakat Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrasında NATO’ya üye olmak isteyen Finlandiya ve İsveç’in üyeliğini Ankara’nın veto etmesi, “Türkiye tekrar F-35 programına dahil edilebilir” iddialarını kuvvetlendirmişti.

BAZI SİLAHLAR VERİLEBİLİR AMA…

Bu konuyu değerlendiren Smith, ülkesinin amacının Rusya’dan S-400 satın aldığı için Türkiye’yi cezalandırmak olmadığını söylerken, S-400’lerle F-35’lerin aynı yerde olmasından dolayı endişeli olduklarını vurguladı. Smith, “Ben sonuçta Türkiye’ye bazı silahlar verileceğini düşünüyorum ancak bunun F-35 savaş uçakları olacağını düşünmüyorum. Avrupa’nın ne yapacağını ise bilmiyorum” dedi.

Smith’in Türkiye’ye silah satışıyla ilgili son kararı doğrudan kontrol etme yetkisi bulunmazken, bu konu daha çok Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin alanına giriyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Haber Air