MENÜ
İstanbul 25°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
EN GÜÇLÜ PASAPORTLAR HANGİ ÜLKENİN
Turizm
31 Ocak 2022 Pazartesi 21:23

EN GÜÇLÜ PASAPORTLAR HANGİ ÜLKENİN

Dünyanın en güçlü pasaportlar listesi güncellendi. Buna göre en güçlü pasaportlar Japonya ve Singapur’un. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralaması güncellendi. Japonya ve Singapur ilk basamaktaki yerlerini korudu. İkinci sırayı Almanya ve Güney Kore paylaştı. Üçüncü basamakta ise İtalya, İspanya, Finlandiya ve Lüksemburg yer aldı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) verilerine göre hazırlanan ‘The Henley Passport Index'e göre, 199 ülkelik listede Türkiye 2021 yılına göre vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı değişmese de 7 basamak yükselerek 50. sırada yer aldı.

Japonya ve Singapur vatandaşları geçen yıl olduğu gibi 192 ülkeye vizesiz ya da ülkeye giriş sırasında verilen vize ile seyahat edebiliyor. Güney Kore ve Almanya ikinci (190), İtalya, Finlandiya, İspanya ve Lüksemburg (189) üçüncü sırada yer aldı.

Sıralamanın en son sırasında ise 111. basamaktaki Afganistan aldı. 2010'dan beri son sırada bulunan ülke vatandaşları sadece 26 ülkeye vizesiz kabul ediliyor. Sondan ikinci sırayı 28 ülke ile Irak, üçüncü sırayı ise 29 ülke ile Suriye aldı.

ASYA ÜLKELERİ TIRMANDI, ABD VE İNGİLTERE GERİLEDİ

2014 yılında listenin zirvesinde yer alan Amerikan ve İngiliz pasaportları bu yıl İsviçre, Norveç, Yeni Zelanda ve Belçika ile birlikte 6'ncı sırada yer alabildi. Endeks'te dikkat çeken bir diğer gelişme de sıralamanın tutulduğu 2006 yılından beri birçok Asya ülkesinin üst sıralara tırmanması oldu.

Seyahat özgürlüğü eşitsizliği ise bu sene tüm zamanların en yükseğine ulaştı. Ülkeler arasındaki dengesizlik listenin en üstündeki ve en altındaki ülke vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildikleri ülke sayıları arasındaki farkla ölçülüyor. Buna göre Japonya ve Singapur'un vizesiz seyahat edebildikleri ülke sayısıyla Afganistan arasında 166 ülke farkı bulunuyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Haber Air