MENÜ
İstanbul 22°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İSTANBUL HAVALİMANI’NDA BÜYÜK OPERASYON
Videolar
6 Şubat 2022 Pazar 12:47

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA BÜYÜK OPERASYON

İstanbul Havalimanı’nda 1 ton 105 kilogram uyuşturucu madde yapımında kullanılan kimyasal madde ele geçirildi. Yakalanan kimyasal maddenin piyasa değerinin yaklaşık 50 milyon Euro olduğu açıklandı

KUZEY MAKEDONYA İLE ORTAK OPERASYON

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kuzey Makedonya ile ortaklaşa büyük bir uluslararası uyuşturucu operasyonuna imza attı. İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen risk analizi ve kontrol faaliyetleri sonucunda, Çin’den gönderilen ve Türkiye üzerinden transit olarak Kuzey Makedonya’ya ulaştırılmak istenen kargonun riskli olduğu tespit edildi.

Kargodan numune alınarak yapılan analizde, kimyasal maddenin beyan edildiğinin aksine uluslararası sözleşmeler kapsamında kontrole tabi olan, ulusal mevzuatta da Sağlık Bakanlığının kontrolüne tabi maddelerden olduğu tespit edildi. 1 ton 105 kilogram ağırlığındaki kimyasal maddenin uyuşturucu madde yapımında kullanılan bir madde olduğu belirlendi. Kuzey Makedonya makamlarıyla temas kurularak uluslararası ortak operasyon için düğmeye basıldı.

KONTROLLÜ TESLİMAT YAPILDI

Alıcılarının tespit edilerek uluslararası bağlantılarının belirlenmesi için Türk Gümrük Muhafaza Teşkilatı, Kuzey Makedonya Organize ve Ağır Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Uyuşturucu Kaçakçılığı Birimi ile iki ülkenin ilgili Başsavcılıkları arasında yürütülen iş birliğiyle, Güneydoğu Avrupa Kanun Uygulama Merkezi (SELEC) tarafından koordine edilen bir uluslararası kontrollü teslimat uygulaması gerçekleştirildi.

Kargonun Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp'e ulaşmasını ardından gerçekleştirilen operasyonda 2 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonun ardından yapılan açıklamada uyuşturucu üretiminde kullanılabilecek 1 tonun üzerinde ve 50 milyon Euro değerinde kimyasal madde ele geçirildiği, olayla ilgili 2 kişinin tutuklandığı belirtildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Haber Air