MENÜ
İstanbul 21°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
pegasus
MİLLETİN ASELSAN’I 48 YAŞINDA
Savunma
14 Kasım 2023 Salı 16:34

MİLLETİN ASELSAN’I 48 YAŞINDA

1975 yılında ambargolara karşı kurulan Türkiye’nin teknoloji lideri ASELSAN, 48’inci yaşını kutluyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının kuruluşu ASELSAN, 14 Kasım 1975’te başlayan yerli ve milli teknolojiler geliştirme yolculuğunda 48’inci yaşına ulaşmanın heyecanını yaşıyor.

48 yıllık teknoloji yolculuğu

Güvenlik güçleri başta olmak üzere kurumlarımız için ülkemizin ihtiyaç duyduğu pek çok alanda sistemler geliştiren ASELSAN, yarım asırlık savunma sanayi serüveninde dünya markası olmayı başardı.

Dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi arasında yer alan ASELSAN, 48’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle 14 Kasım’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhını ziyaret etti. ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol başkanlığındaki ASELSAN üst yönetimi, Anıtkabir’de saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı’nı okudu. ASELSAN heyeti, Anıtkabir ziyaretinde 48’nci yıla özel olarak hazırlanan kokartı yakalarında taşıdı. Atatürk’ün mozolesinde gerçekleşen törenin ardından Akyol, beraberindeki ASELSAN heyeti ile birlikte, Misak-ı Milli Kulesine geçerek Anıtkabir Şeref Defterini imzaladı. Akyol, Şeref Defterine şu satırları yazdı:

Küresel anlamda itibar sahibiyiz

“ASELSAN’ın 48’inci kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bu günde huzurlarınızda bulunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu yıl, tarihi şanlı zaferlerle dolu olan Türk milletinin zorluklar karşısında neleri başarabileceğinin en büyük kanıtı olan Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını coşkuyla kutluyoruz.

ASELSAN olarak, Cumhuriyeti kutlamanın en iyi yolunun ülkemize yeni ve kritik teknolojileri kazandırmak olduğuna inanıyoruz. Cumhuriyetimize olan vefa borcumuzu, geliştirdiğimiz yerli ve milli sistemlerimizle ödemeyi sürdürüyoruz.

Güçlü devletlerin, güçlü kurumları olur. Milletimizin gözbebeği olan ASELSAN, geliştirdiği özgün teknolojilerle, bugün dünyanın en büyük savunma sanayi şirketleri arasında 47’nci sırada yer almaktadır. ASELSAN, sadece Türkiye’de değil küresel alanda da itibar sahibi bir şirket kimliği kazanmıştır.

Bugüne kadar gösterdiğimiz başarılar ile yetinemeyeceğiz. Yeni başarılarla milletimizin yüzünü güldürmeyi sürdüreceğiz. Güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu ürünleri yerli ve milli olarak üreteceğiz. Bunun da ötesine geçeceğiz, alanında dünyanın en iyi, en başarılı sistemlerini geliştireceğiz. Dünyaya yeni teknolojileri sunan bir şirket olacağız. Yüksek teknolojili ürünlerimizle ihracat odaklı olarak büyüyeceğiz. 10 bini aşkın büyük bir aile olarak, kurucusu olduğunuz Cumhuriyeti yükseltmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Ambargolara en büyük yanıt

ASELSAN, Kıbrıs Barış Harekatının ardından başlatılan ambargolara yanıt olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması için 1975 yılında kuruldu. ASELSAN, günümüzde nanometre boyutlarında detayları olan malzemelerin tasarımından başlayarak her türlü kara, hava, deniz, uzay araçlarına sistem üretebiliyor. Ürettiği teknolojilerin savunma sanayi dışında da kullanımı için çalışan ASELSAN, ulaşım, enerji, güvenlik ve sağlık alanlarında faaliyetlerine devam ediyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Haber Air