MENÜ
İstanbul 24°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
pegasus
PEGASUS BU ÜÇ ŞEHRE UÇACAK
Havacılık Haberleri
11 Kasım 2023 Cumartesi 17:57

PEGASUS BU ÜÇ ŞEHRE UÇACAK

Pegasus CEO’su Güliz Öztürk, yakın gelecekte yurt dışında uçmayı planladıkları üç şehri açıkladı. ‘Ajet’ adıyla yeni bir döneme başlamak için gün sayan Anadolujet’le adil olması koşuluyla rekabete aynen devam edeceklerini söyledi

Pegasus Hava Yolları’nın 10 Kasım’da Samsun’a düzenlediği basın gezisinde açıklamalarda bulunan Pegasus CEO’su Güliz Öztürk, yakın gelecekte yurt dışında uçmayı planladıkları üç şehri açıkladı. Bu şehirler Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Portekiz’in başkenti Lizbon ve Moldova’nın başkenti Kişinev.

Pegasus Hava Yolları’nın 2024 yılında 17 adet Airbus A321NEO tipi uçak alarak büyümesini sürdüreceğini açıklayan Öztürk, filodan çıkacak uçaklar hesaba katıldığında netteki uçak sayısı artışının 11-12 uçak olacağını söyledi.

‘DIŞ HATLARDA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Dış hatlarda büyümeye devam edeceklerini aktaran Öztürk, iç hatlarda geniş yelpazede, yaklaşık 35-36 destinasyona uçtuklarını, yurt dışında ise 96 noktaya uçtuklarını hatırlattı. Öztürk şunları söyledi.

“2024 yılında umuyorum ki yine büyüyeceğimiz bir yıl olacak. En azından filomuz büyüyor. Büyümenin önünde bir konu daha halloluyor; Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pisti tamamlandı. Uzun zamandır beliyoruz, umuyoruz ki açılacak. Kasım ortası gibi plan. Ancak tarih biraz daha ötelenebilir ama bittiğini ve açılacağını biliyoruz. Bu bizim için çok önemli çünkü, orta-uzun vadede kapasiteyi ikiye katlayacak, pistler tam paralel çünkü. Şimdi sırada ikinci terminal işi var. Sabiha Gökçen Havalimanı bizim ana üssümüz olduğu için oranın büyümesi bizim büyümemizi ateşleyecek. Antalya, İzmir, Ankara diğer base’lerimiz… Oradaki büyümemizi de devam ettireceğiz.

TÜRKİYE’YE TALEP GÜÇLÜ

Sahadan aldığımız, yurt dışında görüştüğümüz iş ortaklarımız, tur operatörleri, acenteler olsun; gelecek sene Türkiye’ye olan talebin güçlü olduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla biz bu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki seneyi, planımızı da buna göre yaptık.“

YENİ HATLAR

Güliz Öztürk, açmayı planladıkları yeni hatlarla ilgili de, “En son Birmingham’ı açtık, Lizbon’u istiyoruz. İskenderiye’yi şimdi açtık, Kişinev’e uçmak istiyoruz. Kişinev, Sofya, Lizbon uçmak istediğimiz noktalar. Dış hatlarda önümüzde uçulacak hala epey nokta var. Uçaklarımızın yaşı 4,6. İkincisi, 6 saat uçuş menzili içerisinde 67 ülke, 500 havalimanı var. Biz 96 tanesine uçuyoruz şu anda. İstanbul o kadar güzel, Türkiye o kadar uygun ve avantajlı yerde ki, önümüzde uçabileceğimiz ve büyüyebileceğimiz önemli fırsatlar var. “ dedi.

‘ALİ BEY ÇOK İYİ’

Pegasus CEO’su Öztürk, geçtiğimiz yaz aylarda Ege Denizi’nde deniz kazası geçiren Ali Sabancı’nın sağlık durumuyla ilgili bir soru üzerine, “Ali Bey çok iyi. Hızla iyileşiyor, gayet iyi. Biz de onu yormadan görüşüyoruz. Bugünkü seyahatten bahsettik kendisine. Selamları var, çok şükür iyi” dedi.

'REKABETE HAZIRIZ ADİL OLMASI KOŞULUYLA'

‘Ajet’ adıyla yeni bir döneme başlamak için gün sayan Anadolujet’le rekabete hazır olup olmadıkları konusundaki bir soruya da Öztürk, “Hazırız, hatta yeni bir konu da değil. Biz uzun yıllardır rekabet ediyoruz. Yaptığımız işi de biliyoruz o işi de en iyi yapan biziz Türkiye’de. Operasyonel sonuçlarımız da iyi, finansal sonuçlarımız da iyi. Önemli bir başarı hikayesi var 18 senede. Aynı rekabete adil olması koşuluyla aynen devam edeceğiz. Bizi de zinde tutuyor, iyi oluyor. “cevabını verdi.

Süleyman ŞEN-Haberair.com/Samsun

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Haber Air