MENÜ
İstanbul 25°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SUUDİ ARABİSTAN ‘AKINCI’ ALMAK İSTİYOR
Savunma
23 Mayıs 2022 Pazartesi 20:18

SUUDİ ARABİSTAN ‘AKINCI’ ALMAK İSTİYOR

Karabağ Savaşı’nda gösterdiği performansla adı ‘oyun değiştiren silaha’ çıkan Türk İHA ve SİHA’larına bir ülke daha talip oldu. Suudi Arabistan, Bayraktar Akıncı TİHA satın almak için harekete geçti!

Lübnan merkezli Tactical Report, Suudi Arabistan'ın Bayraktar Akıncı TİHA satın almak için üretici şirket Baykar'la görüşmeye hazırlandığını duyurdu. Haberde, Suudi Arabistan'ın askeri kabiliyetini artırmak amacıyla kurulan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi'nin, SİHA tedarikiyle ilgilendiği ifade edildi.

İBRAHİM KALIN SİNYALİ VERMİŞTİ

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini tüm alanlarda geliştirecek somut adımların atılacağını vurgulayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suudi Arabistan'a SİHA satışının gündemde olup olmadığına yönelik soruya karşılık, 'Mümkün olmaması için bir gerekçe bulamıyorum' ifadesini kullanmıştı.

TÜRKİYE'YE YÖNELİK ÖRTÜLÜ AMBARGOYU KALDIRMIŞLARDI

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yılbaşından bu yana pozitif seyretmesi ile birlikte 2020'nin başından beri uygulanan Türk ürünlerine örtülü boykot süreci sona ermişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN RİYAD ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayında Suudi Arabistan'a gitmiş, Cidde Kral Abdülaziz Havalimanı'nda Mekke Emiri Prens Halid el-Faysal tarafından karşılanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

DÜNYA BAYRAKTAR TB2'Yİ KONUŞUYOR

Amerikan dergisi New Yorker, Türk insansız hava araçları Bayraktar TB2 'leri masaya yatırmıştı. Stephen Witt'in kaleme aldığı 'Savaşın Doğasını Değiştiren Türk İHA'sı' başlıklı makalede Bayraktar TB2'nin, Kuzey Afrika'dan Kafkasya'ya kadar birçok bölgedeki başarılarına dikkat çekilmişti.

ORDULARI İÇİN ÖRNEK ALDILAR

Bayraktar TB2, dünyadaki birçok ülkenin envanterine girmiş ve başarısıyla adından çokça söz ettirmişti. Bayraktar TB2'nin başarısını son olarak Fransa basını da gündeme getirdi. Basında yer alan haberde, Fransa kendi ordusu için Bayraktar TB2 benzeri silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) üretimine geçilmesi yönünde görüş bildirildiği bilgisine yer verildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Haber Air