MENÜ
İstanbul
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KANADA UKRAYNA UÇAĞININ KARA KUTUSUNU İNCELEYECEK
Dünyadan
14 Ocak 2020 Salı 11:23

KANADA UKRAYNA UÇAĞININ KARA KUTUSUNU İNCELEYECEK

Kanada, İran'ın düşürdüğü Ukrayna Havayolları'na ait uçağın kara kutusuna erişim izni aldığını açıkladı. Kanada Seyahat Güvenliği Kurulu, İranlıların daveti ile 57 vatandaşlarını kaybettikleri olayla ilgili olarak elde edilen ses ve uçak verilerinin analizine katılacağını duyurdu

Kurul'un Başkanı Kathy Fox, çalışmalara gözlemci olarak dahil olacaklarını belirtti. Fox, iki ülke arasında daha fazla güven inşa etmek için çalıştıklarını dile getirdi. İran'ın "kaza" dediği olayla ilgili soruşturmayı yürüten Natacha Van Themsche ise Kanada'nın uçak enkazını ve düştüğü yeri incelemeye de davet edildiğini aktardı. Van Themsche ayrıca İran'ın ABD'nin Kasım Süleymani suikastine karşılık olarak Irak askeri üslerini füzelerle vurduğu sırada neden hava sahasını sivil uçuşlarına kapatmadığını da araştıracaklarını belirtti.

Uçakta hayatını kaybedenlerin ülkelerinden yetkililer 16 Ocak'ta Londra'da bilgi paylaşımı için bir araya gelecek. İran'ın "yanlışlıkla" vurduğu uçakta Afganistan, Almanya, İngiltere, İsveç, İran, Kanada, ve Ukrayna vatandaşları vardı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, uçakta ülkesine gelmek için yola çıkmış 138 yolcu olduğunu söyledi. İran'ın füze ile düşürdüğü sivil uçakta bulunan 176 kişi de hayatını kaybetti.(euronews)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Haber Air