MENÜ
İstanbul 11°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BAKAN KACIR GENÇLERE SESLENDİ
Havacılık Haberleri
27 Eylül 2023 Çarşamba 23:11

BAKAN KACIR GENÇLERE SESLENDİ

TEKNOFEST İzmir’in açılışında gençlere seslenen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Sizler yarınlarımızın umudusunuz. Bu toprakların evlatları olarak geleceğimiz adına sizlerden beklentimiz büyük. Bizler, sizinle yol arkadaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Geleceğin Türkiye'sini inşa ederken; alın terinize ve akıl terinize ihtiyacımız var. Yılmak yok, yıkılmak yok, pes etmek yok” dedi

'ANADOLU'NUN ÖZ GÜVENİNİ YENİDEN KAZANDIĞI BİR DÖNEMDEYİZ'

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Ege'nin incisi, Efeler diyarı, güzel İzmir milli mücadelemizin sembol şehri. Türk milletinin bağımsızlık yürüyüşünde İzmir'in kurtuluşu önemli bir dönüm noktası. İzmir tutsaklığı kabul etmemiş, düşmana boyun eğmemiş ve başkaldırmıştır. Gazeteci Hasan Tahsin Bey, İzmir'in kurtuluşu yolunda ilk kurşunu sıkmıştır. Bu ilk kurşun, işgale direnişin kıvılcımını yakarken tüm Anadolu'yu saracak bağımsızlık ateşinin sembolü olmuştur. Türk milletinin kodlarında esaret yoktur ve bu gerçek Büyük Taarruz ile birlikte tüm dünyaya bir kez daha kanıtlanmıştır. 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz'un akabinde, 9 Eylül sabahında İzmir'in kurtuluşu hasta adam zannedilen, öldü bitti denilen Türk milletinin küllerinden doğuşunun nişanesi olmuştur. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum" dedi.

‘ANADOLU TOPRAKLARINDA SAKLI CEVHERLERİMİZİ ÇIKARMAYA UĞRAŞTIK’

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına adım atarken Türkiye'nin yeniden tarih sahnesinde olduğunu belirten Bakan Kacır, "Türkiye oyun kurucu ve söz sahibi kimliğiyle bir dünya devletidir. Tarihin yüklediği misyon ve sorumlulukla yeniden bilimde ve teknolojide çığır açmaktadır. Artık; Ali Kuşçu'nun, Fergani'nin, Uluğ Bey'in, Hezarfen'in mirası Türk gençliğinin ellerinde yükseliyor. Vecihi Hürkuş'un, Nuri Demirağ'ın, Şakir Zümre'nin akamete uğratılmış nice girişimi; bir adım ötesine geçip, geleceğe ışık tutan atılımlarla yeniden hayat buluyor. Karaya, havaya, mavi sulara, hatta uzaya Türk'ün damgası vuruluyor. Milletimizin kendisi için çizilen senaryoları yırtıp attığı, Anadolu'nun öz güvenini yeniden kazandığı bir dönemdeyiz. Bugünün Türkiye'sinde kaybedecek bir dakikaya, uğrayacak tek bir hayal kırıklığına dahi tahammülümüz yok. İşte bu nedenle geride bıraktığımız son 20 yılda Anadolu topraklarında saklı cevherlerimizi çıkarmaya uğraştık. Fikirden ürüne giden yolda gerekli altyapıyı gençlerimiz için tesis ettik. Bugün hep birlikte bölgesinde güç unsuru, dünyada oyun kurucu bir Türkiye'yi inşa ediyoruz. Dünya devletleriyle açılan arayı 20 yıla 100 yıllık projeler sığdırarak kapıyoruz. Artık kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Bilinmelidir ki; zor kararları ancak güçlü iradeler verir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu irade, duruş ve kararlılıkla Türkiye Yüzyılı'nda milli teknoloji hamlesi yolculuğuna devam ediyoruz. Biliyoruz ki bu yüzyılda Türk'ün yıldızı parlayacak. İnanıyoruz ki bu asırda tüm dünyayı Türk'ün rüzgarı saracak" diye konuştu.

'KİMİLERİNİN GIPTA, KİMİLERİNİN KISKANÇLIKLA İZLEDİĞİ BİR TÜRK GENÇLİĞİ GELİYOR'

'Milli Teknoloji Hamlesi' ile rüzgarın fırtınaya dönüşeceğini ifade eden Bakan Kacır, "'Milli Teknoloji Hamlesi', kritik teknolojilerde 'Tam Bağımsız Türkiye' iddiasıyla devam eden yolculuğumuzdur. Milli Teknoloji Hamlesi, küresel teknoloji tekellerine esaslı bir itirazdır. Milli Teknoloji Hamlesi, savaş paradigmalarını değiştiren Türk SİHA'larıdır. Küresel marka olma iddiasıyla yola çıkan Türkiye'nin otomobilidir. Denizlerde TCG Anadolu, göklerde Hürkuş'tur, Atak'tır, Anka'dır. Bayraktar, Akıncı, Kızılelma'dır. Milli Teknoloji Hamlesi, TEKNOFEST kuşağıdır. İşte, Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğumuzda heyecanını ve coşkusunu hiç yitirmeyen Türk gençliği, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan iradenin ve özgüvenin adıdır. Artık, başkalarının geliştirdiği teknolojileri alkışlayan değil; hayalleriyle, fikirleriyle, projeleriyle kimilerinin gıpta, kimilerinin kıskançlıkla izlediği bir Türk gençliği geliyor. TEKNOFEST'in ilkini, 2018 yılında İstanbul'da düzenlediğimizde 14 teknoloji yarışmasına 20 bin genç katılmıştı. Geçtiğimiz 5 yıl bize gösterdi ki; o adımlar, büyük bir toplumsal seferberliğin başlangıcıydı. Bu yıl, 337 bin takım, 1 milyon yarışmacıyla, dünyada eşi benzeri olmayan rekorlara imza attık. İstanbul ve Ankara'da toplamda 3,5 milyon ziyaretçimizi ağırladık. Milletimizin TEKNOFEST'lere gösterdiği teveccühten ve 'Milli Teknoloji Hamlesi' hedeflerimiz doğrultusunda gençlerimizi yüreklendirmesinden dolayı büyük bir mutluluk içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

'YILMAK YOK, YIKILMAK YOK, PES ETMEK YOK'

Gençlere seslenen Kacır, "Sizler yarınlarımızın umudusunuz. Bu toprakların evlatları olarak geleceğimiz adına sizlerden beklentimiz büyük. Bizler, sizinle yol arkadaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Geleceğin Türkiye'sini inşa ederken; alın terinize ve akıl terinize ihtiyacımız var. Yılmak yok, yıkılmak yok, pes etmek yok. Savunma sanayiinde büyük bir atılımı nasıl gerçekleştirdiysek işte burada, TEKNOFEST alanında görüyoruz ki çevre teknolojilerinden enerjiye, iklim teknolojilerinden sağlığa, turizm teknolojilerinden engelsiz yaşama kadar tüm alanlarda sizin kuracağınız teknoloji girişimleriyle yine büyük başarılara imza atacağız. Sizlerle buluşacağımız her TEKNOFEST'te, yeni başarı hikayeleri yazacağız.

Unutmayın ki; her zaman siz gençlerimizle birlikteyiz, birlikte olacağız. Unutmayın, bizim bu topraklara borcumuz var. Bizim İstiklal meşalesini yakan İzmir'e, bağımsızlığından tarih boyunca asla ödün vermeyen Türk milletine borcumuz var. Biz biliyoruz ki; `Bu vatan toprağı kara bağrında sıradağlar gibi duranlarındır, bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir. Tutuşup kül olan ocaklarından, şahlanıp köpüren ırmaklarından, hudutlarda gaza bayraklarından alnına ışıklar vuranlarındır. Ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşan, huduttan hududa yol bulup koşan, cepheden cepheyi soranlarındır. İleri atılıp sellercesine göğsünden vurulup tam ercesine, bir gül bahçesine girercesine şu kara toprağa girenlerindir. Tarihin dilinden düşmez bu destan, nehirler gazidir, dağlar kahraman, her taşı yakut olan bu vatan can verme sırrına erenlerindir´" dedi.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Haber Air