MENÜ
İstanbul 25°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BİN SELMAN TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEK
Dünyadan
23 Mayıs 2022 Pazartesi 23:53

BİN SELMAN TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEK

Son dakika gelişmesi! Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Türkiye'nin de içlerinde olduğu bir dizi ülkeye ziyarette bulunacak. İşte detaylar…

Uluslararası haber ajanslarının geçtikleri son dakika gelişmesine göre, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Türkiye’ye gelecek. Bin Selman Türkiye’nin yanı sıra Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Ürdün ve Mısır'a da gitmeyi planlıyor. Suudi Veliaht Prensin bölgesel ve uluslararası meseleleri tartışacağı, enerji ve ticaret anlaşmaları imzalayacağı bir gezi planladığı belirtildi.

Tarih henüz netleşmedi

Kaynaklar, Suudi yetkililerin veliaht prensin ziyaret edeceği ülkelerle kesin tarihleri belirlemek için hala görüştüğünü belirtirken; iki yetkili, ziyaretin haziran ayı başlarında gerçekleşebileceğini de sözlerine ekledi.

Ülkeler dikkat çekiyor

Veliaht Prens Selman'ın ziyaret edeceği ülkelerin Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arayan ülkeler olması dikkat çekiyor. Batının Rusya’yı enerji tedarik zincirinden çıkarmasıyla Doğu Akdeniz daha çok önem kazanmış durumda. AB'nin Rusya'dan ithal ettiği gazın Doğu Akdeniz'den ikame oranının yüzde 20'ye çıkabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan şimdiye kadar Ukrayna-Rusya geriliminde taraf olmayı reddederken, artan petrol fiyatları ile mücadele etmek için ABD'nin üretimi artırma çağrılarına olumlu yanıt vermedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nisan ayında Veliaht Prens ile görüşmüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile 29 Nisan'da Suudi Arabistan'ın Nil Nehri kıyısındaki Cidde kentinde görüşmüştü.

Erdoğan, Suudi Arabistan gezisine ilişkin sosyal medya hesabından, "Hadimü'l Haremeyn'in daveti üzerine Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirdik. Tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz." ifadelerini kullanmıştı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Haber Air