MENÜ
İstanbul 19°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
EMIRATES TEL AVİV’E İNİŞ YAPTI
Havacılık Haberleri
6 Temmuz 2022 Çarşamba 13:03

EMIRATES TEL AVİV’E İNİŞ YAPTI

Emirates, en yeni uçuş noktasında son model “ezber bozan” Boeing 777 uçağını sergiledi. İlk uçuşu İsrail’in Ulaşım ve Yol Güvenliği Bakanı karşıladı

Emirates, 23 Haziran’da en son model “ezber bozan” Boeing 777 uçağıyla İsrail’e tarihteki ilk seferini gerçekleştirerek Tel Aviv’e iniş yaptı.

Bu yeni uçuş noktasının önemine istinaden, ilk uçuş üst düzey isimlerden oluşan bir heyetle gerçekleştirildi: BAE Ekonomi Bakanı Abdulla Bin Touq Al Marri; BAE’nin İsrail Büyükelçisi Mohamed Al Khaja; İsrail’in BAE Büyükelçisi Amir Hayek; BAE Ekonomi Bakanlığı Koordinasyon ve Takip Kıdemli Yöneticisi Waleed Al Naqbi; BAE Büyükelçisi’nin ABD Danışmanı Richard Mintz; GCC (Körfez Ülkeleri) ve Mena Uluslararası Faaliyetler Dubai Ekonomi ve Turizm Bölge Başkanı Ahmad AlMarri; Seddiqi Holding Başkan Yardımcısı Abdulhamied Seddiqi ve Kosher Arabia Direktörü Ross Kriel.

Tarihi uçuşta Emirates yöneticileri de yer aldı

Tel Aviv’e yapılan bu tarihi uçuşta, Emirates Operasyon Direktörü Adel Al Redha; Grup Güvenlik Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Abdulla Al Hashimi; Körfez Bölgesi, Ortadoğu ve Orta Asya Kıdemli Ticari Başkan Yardımcısı Adil Al Ghaith; Aeropolitik ve Sektörel İlişkiler Başkan Yardımcısı David Broz ve Global Kargo Satış ve Ticari İşler Başkan Yardımcısı Jeffrey Van Haeften da yer aldı.

Emirates’in EK931 sefer sayılı uçuşu Ben Gurion Havalimanı’nda su takı ile karşılanırken, havayoluna ait ilk seferin iniş anını yolcular, havacılık tutkunları ve sektörden konuklar izledi. İnişte VIP heyeti İsrail Ulaşım ve Yol Güvenliği Bakanı Merav Michaeli karşıladı.

SANAL PANCERELİ

Karşılama töreni sonrası Emirates, en son model ezber bozan Boeing 777 uçağının iç mekanını hükümet yetkililerine ve konuklara gösterdi. Uçak, sanal pencereli ve özel servisli dünyanın ilk tamamen kapalı First Class süitlerine sahip olup, özel alan ve üst düzey lüksü sunuyor. Ayrıca tüm kabin sınıflarında yolcuların rahat etmesini sağlamak için de daha birçok ince dokunuş yer alıyor.

Emirates, Dubai-Tel Aviv güzergâhındaki günlük seferlerini, First Class yolcuları için sekiz adet özel süitli kabin, Business Class yolcuları için 42 adet yatağa dönüşebilen koltuk ve Ekonomi Class yolcuları için 304 adet geniş alanlı koltuk sunan üç sınıflı düzenlemeye sahip Boeing 777-300ER uçağı ile gerçekleştirecek.

“ÖNEMLİ BİR SİYASİ ADIM”

İsrail Ulaşım ve Yol Güvenliği Bakanı MK Merav Michaeli yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İsrail ve BAE arasında stratejik ekonomik ilişkiler söz konusu ve bunlar Ortadoğu’daki değişen tehditlere karşı konumumuzu güçlendirmek açısından kritik öneme sahip. BAE’ye yaptığım son ziyarette, iki ülke arasında ticareti ve her iki ülkenin vatandaşlarını ve ekonomilerini güçlendirecek bir araç olarak hareketliliği kolaylaştıracak anlaşmalara imza attım. Bugün attığımız adım havacılığın çok ötesinde, aramızdaki fiziksel sınırların keskinliğini azaltarak karşılıklı taahhüdümüzü güçlendiren önemli bir siyasi adımdır.”

Emirates Operasyon Direktörü Adel Al Redha ise şunları söyledi: 

“Büyüyen uçuş ağımızı genişleterek Tel Aviv seferlerimize başlamış olmaktan heyecan duyuyoruz. Tel Aviv’i global rezervasyon sistemlerimize ekleme planlarımızı duyurduğumuz tarihten itibaren, sadece İsrail’deki yolculardan değil BAE çıkışlı ve varışlı pek çok uçuş noktasından da güçlü bir talep gördük. Yüksek talep gösteren ülkeler arasında Avustralya, Endonezya, Brezilya, ABD ve Filipinler de yer alıyordu. Bu da sunduğumuz hizmetin gücünü, global uçuş ağımızın genişliğini ve merkezimiz Dubai’nin dünya çapında bağlantı uçuşları açısından verimliliğini gösteriyor. Yeni hizmetimiz turizm, ticaret ve iş alanlarında fırsatlar sunacak. Yerde ve uçakta Emirates hizmetlerini denemek ve tüm sınıflarda benzersiz bir deneyimin tadını çıkarmak üzere yolcularımızı ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu vesileyle seferlerin başlamasına destek olan arkadaşlarımıza ve iş ortaklarımıza teşekkür ederiz.”

Emirates’in Tel Aviv kalkışlı ve varışlı uçuş tarifeleri Dubai’ye kolay erişim ve Avustralya, Filipinler, Maldivler, Sri Lanka, Tayland ve Vietnam gibi popüler uçuş noktalarına bağlantı sağlayacak şekilde programlandı.

Ayrıca, Emirates’in flydubai ile olan ortak uçuşları, yolcuların her iki havayolu şirketinin 100 ülkede 210 noktayı kapsayan ortak uçuş ağına kolayca erişimlerini sağlayarak, Dubai üzerinden daha fazla aktarma seçeneği sunuyor.

BAE ve İsrail arasındaki güçlü ikili ilişkiler tarihi Abraham Accords anlaşmasının imzalanması sonrası kurulan işletme sayısındaki artışa bakılarak açıkça görülmektedir. Hâlihazırda BAE’de 500’den fazla İsrailli şirket faaliyet gösterirken BAE ve İsrail arasındaki ticaretin bu yıl sonuna kadar 2 milyar USD’ye* ulaşması bekleniyor.

Emirates’in bu yeni hizmeti daha fazla iş ve turizm bağlantısına zemin hazırlamaya yardımcı olması bekleniyor. Geniş global uçuş ağıyla hayati bağlantılar sağlayan yeni Dubai-Tel Aviv güzergâhı, her iki ülkenin teknoloji, sağlık, eğitim, yatırım ve daha birçok alan alanda ekonomik iş birliğini geliştirmesine destek olacak.

Ticareti destekleyen Emirates SkyCargo her uçuşta ortalama 20 ton uçak altı kapasite sunarak İsrail’in BAE ve diğer uluslararası pazarlara ihraç ettiği meyve ve sebze, ilaç, sanayi tipi makine ve elektronik ürünler, metal ve diğer yüksek değerli malları taşıyacak. Havayolu ayrıca İsrail'e imalat hammaddeleri ve bileşenleri, yarı iletkenler ve e-ticaret kolilerini taşımak için de hazırlıklarını tamamladı.

Dubai Ekonomi ve Turizm Bakanlığı’na göre, son iki yılda pandemi kısıtlamalarına rağmen 300.000’den fazla İsrailli BAE’yi ziyaret etti ve bu sayının seyahat kısıtlamalarının daha da azaltılmasıyla artması bekleniyor.

Emirates, Tel Aviv’e EK931 ve EK932 sefer sayılı uçuşları gerçekleştirecek. Günlük seferler 15:50’de kalkış yaparak yerel saatle 18:00’de Ben Gurion Havalimanı’na inecek. Dönüş uçuşu ise 19:55'te Tel Aviv'den ayrılarak 23:59'da (yerel saat ile) Dubai'ye varacak.

*İsrail Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Haber Air