MENÜ
İstanbul 20°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
RUHANİ: UÇAK KAZASI AFFEDİLEMEZ HATA
Dünyadan
14 Ocak 2020 Salı 11:58

RUHANİ: UÇAK KAZASI AFFEDİLEMEZ HATA

Geçen hafta Tahran'dan Kiev'e giden Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının İran güçleri tarafından vurularak düşürülmesi sonrasında İran Cumhurbaşkanı Ruhani açıklamalarda bulundu

Ruhani, "176 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazası affedilemez bir hatadır. Trajik bir olaydır ve dikkatlice soruşturulmalıdır. Bir kişi, bütün uçak kazasının sorumluluğunu alamaz. İran hükümeti sorumluluğu almalıdır. Ordunun uçak kazasındaki hatalarını kabul etmeleri önemli bir ilk adım" dedi. Ruhani, benzer bir olayın daha yaşanmayacağının garantisini verdi. Ruhani, yaşanan olayı “trajik” olarak değerlendirirken kapsamlı bir soruşturma yapılacağını aktardı.

Ruhani, “Bu affedilemez bir hata… uçağın düşmesinden tek bir ülke sorumlu olamaz. İran ordusunun hatasını kabul etmesi iyi bir ilk adım… İnsanlara bunun tekrarlanmayacağının garantisini vermeliyiz” dedi. Ruhani, İran hükümetinin İranlılardan ve uçağın düşmesinden yaşamını yitirenlerin uluslarından sorumludur” dedi.

Tahran’dan Kiev’e gitmek üzere yola çıkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, İran ordusunun vurması sonucunda düşmüştü. Uçakta bulunan mürettebat dahil 176 kişi yaşamını yitirmişti. Uçakta bulunan 82 İranlı, 63 Kanadalı, 11 Ukraynalı, 10 İsveçli, dört Afgan, üç Alman ve üç İngiliz ölmüştü.

BAZI KİŞİLER GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan İran’da uçağın düşmesiyle ilgili sıcak bir gelişme yaşandı… İranlı yetkili Gholamhüseyin İsmaili, Ukrayna uçağının düşürülmesinde payı olduğunu düşündükleri bazı kişilerin gözaltına alındığını duyurdu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Haber Air