MENÜ
İstanbul 24°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
pegasus
BOEING 737 MAX'LERDE OKSİJEN MASKELERİ ÇALIŞMAYABİLİR!
Havacılık Haberleri
9 Temmuz 2024 Salı 16:38

BOEING 737 MAX'LERDE OKSİJEN MASKELERİ ÇALIŞMAYABİLİR!

ABD Federal Havacılık İdaresi tarafından yapılan açıklamada, 2 bin 500'den fazla Boeing 737 uçağının acil durum oksijen jeneratörleriyle ilgili potansiyel bir sorun nedeniyle incelenmesi gerektiğini söyledi.

ABD Federal Havacılık İdaresi, acil durum oksijen kaynağındaki potansiyel kusurlu parçalar konusunda uyarıda bulunarak acil durum oksijen jeneratörleriyle ilgili potansiyel bir sorun nedeniyle 2 bin 500'den fazla Boeing 737 uçağının incelenmesi gerektiğini söyledi.

‘DERHAL İNCELENMESİ GEREKİR’

Kabin basıncının düşmesi neticesinde baş üstü yer alan bölmelerden düşen oksijen maskelerinde Boeing'in bazı jeneratörlerin tutma kayışlarındaki bir kusur nedeniyle çalışmayabileceğini tespit etmesinin ardından ABD Federal Havacılık İdaresi, bunların derhal incelenmesini gerektiren bir Uçuşa Elverişlilik Direktifi yayımladı.

Söz konusu direktif, yaklaşık 2 bin 600 Boeing 737 Max ve yeni nesil modelini etkileyecek. Havayollarının denetimleri tamamlamak ve gerekirse 'düzeltici eylemler' gerçekleştirmek üzere 120 ila 150 günü olduğu belirtilirken potansiyel olarak kusurlu parçaları takmaları da yasaklandı.

HATALI YAPIŞTIRICIYI SORUMLU TUTTU

Boeing, 17 Haziran'da havayolu müşterilerine acil durum oksijen kaynağıyla ilgili potansiyel bir sorunu tanımlayan bir not göndermişti. Uçak üreticisi, belirli koşullar altında, jeneratörler üzerindeki sabitleme kayışlarının 1.9 santimetreye kadar kayabileceğini ve düzgün çalışmalarını engelleyebileceğini dile getirmiş ve bu durumdan 2019 yılında piyasaya sürülen hatalı bir yapıştırıcıyı sorumlu tutmuştu.

Boeing yaptığı açıklamada, "Jeneratörlerin sağlam bir şekilde yerinde kalmasını sağlamak için tüm yeni teslimatlarda orijinal yapıştırıcıya geri döndük" dedi.

Şirket, teslim edilmemiş uçaklarda yapılan incelemelerde kusurdan etkilenen herhangi bir ünite tespit edilmediğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Haber Air