MENÜ
İstanbul 11°
Haber Air
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SHGM’DEN KONTROLÖRLERE GÖZDAĞI
Havacılık Haberleri
30 Eylül 2023 Cumartesi 10:49

SHGM’DEN KONTROLÖRLERE GÖZDAĞI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), hava trafik kontrolörlerinin 26 ve 28 Eylül 2023 tarihlerinde başlamak üzere her hafta Salı ve Perşembe günleri inisyatif almadan çalışma kararına, sert karşılık verdi. SHGM, “ilgililerin lisansının/yetkisinin askıya alınması veya iptal edilmesi de dahil olmak üzere her türlü idari işlem tesis edilebilecektir” şeklinde gözdağı verdi

Hava Trafik Kontrolörleri Ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası HTKSN, eylül ayı başında sendikal haklar çerçevesinde özlük haklarının iyileştirilmesi için üyelerine şu çağrıda bulunmuştu:

“Hava Trafik Kontrolörleri, yapılan işin kritik önemi haiz olması nedeniyle kamuoyunda geniş bir mağduriyet oluşturmadan, yalnızca farkındalık oluşturmak maksadıyla tüm üyelerimizi ülkemizin de uzun yıllardır taraf olduğu uluslararası düzenlemeler, Anayasa ve Kanunların bizlere sunduğu sendikal haklar çerçevesinde Yönetim Kurulu kararıyla, tabi olunan ICAO Uluslararası Havacılık Kuralları ve Sivil Havacılık Kanunları, DHMİ Türkiye AIP’si, Anlaşma Mektupları ve diğer ulusal mevzuata harfiyen bağlı kalarak, ilki 26 ve 28 Eylül 2023 tarihlerinde başlamak üzere her hafta Salı ve Perşembe günleri olacak şekilde, ilk etapta haftada ikişer gün inisiyatif almadan çalışmaya davet ediyoruz.”

SHGM’DEN SERT AÇIKLAMA

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, hava trafik kontrolörlerinin inisyatif almama eylemine çok sert karşılık verdi. SHGM’den konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Değerli havacılık sektörü çalışanlarımız;

Sosyal medya platformlarında havacılık hizmetlerinde aksamalar ve uçuşlarda gecikmeler yaşanabileceğine ilişkin birtakım söylem ve iddialar gündeme gelmektedir. Genel Müdürlüğümüzce hassasiyetle takip edilen bu konuyla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Malumlarınız olduğu üzere, sivil havacılık kapsamına giren tüm alanlarda ulusal ve uluslararası gerekliliklere uyum ile gözetim Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda üye olduğumuz Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) tarafından üye ülkelerin uçuş verileri yayımlanmaktadır. Genel Müdürlüğümüz de, ülkemizin Avrupa’da en yoğun trafik hacmine sahip ülkeler arasında yer aldığı bu istatistikleri internet sitesinde yayımlamaktadır.

Bununla birlikte, ülkemize yapılan uçuşlarda; Ankara ACC’de ve birçok havalimanımızda uçuş başına 0 (sıfır) gecikme ile Avrupa ortalamasına göre çok daha iyi bir performans sergilenmektedir. Ülkemiz tarafından verilen havacılık hizmetlerinin kalitesinin bir göstergesi olan bu durum, Avrupa’nın yanı sıra dünya ölçeğinde küresel havacılık camiasında da Türkiye’nin prestijini arttırmaktadır.

Bu bağlamda, Türk sivil havacılığının özellikle son 20 yılda ulaştığı yükselişin aynı şekilde devam etmesi ve uluslararası camiada ulaştığımız seviyenin olumsuz etkilenmemesi amacıyla her ne sebeple olursa olsun sivil havacılığımızın ulaştığı konuma zarar verebilecek söylemlerin sosyal medya platformlarında ve diğer mecralarda dile getirilmesinden kaçınılması gerektiği aşikardır.

Ayrıca havacılık işletmelerinin ve hizmet sağlayıcıların da sivil havacılığımızın itibarının korunmasına azami hassasiyet göstererek havacılık sektörümüzün gelişimine zarar verebilecek herhangi bir faaliyet veya girişimin tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat uyarınca verilen yetkiler çerçevesinde idari tedbirleri almaları gerekmektedir.

Bu itibarla, Genel Müdürlüğümüzce bu tür durumların tespit edilmesi ve/veya yaptırım gerektiği değerlendirilen durumların Genel Müdürlüğümüze iletilmesi halinde, uluslararası havacılık camiasındaki prestij kaybı ile ülkemi ekonomisine olası etkileri dikkate alınarak ilgili mevzuat kapsamında ilgililerin lisansının/yetkisinin askıya alınması veya iptal edilmesi de dahil olmak üzere her türlü idari işlem tesis edilebilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Haber Air